Cięcie wodą – jak wygląda ten proces? Jakie materiały można poddać tej obróbce?

Cięcie wodą – jak wygląda ten proces? Jakie materiały można poddać tej obróbce?

Cięcie wodą wykorzystywane jest nie tylko do cięcia metali, ale również i do innych materiałów. Ta metoda ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Jednak głównie ze względu na precyzję wykonywana jest w wielu przedsiębiorstwach. Co jeszcze warto wiedzieć o metodzie cięcia wodą?

Cięcie wodą – podstawowe informacje

Cięcie wodą wykonywane jest za pomocą urządzenia zwanego WaterJet. Jest to metoda, która pozwala na cięcie nie tylko metali, ale również i takich materiałów jak: szkło, ceramika, plastik, tworzywa sztuczne, gres czy drewno. Metoda ta pozwala na przecinanie kilku elementów na raz, jak również i tych o dużych gabarytach. Prędkość wylotowa wody może sięgać nawet 760 m/s.

Jak wygląda proces cięcia wodą?

Wykorzystywana w tej metodzie cięcia jest technologia AWJ, czyli technologia abrasive water jet, która umożliwi powstawanie strugi wodno-ściernej. W tej metodzie wykorzystuje się również ścierniwo, najczęściej granat.

Jak ciąć wodą stal, stal nierdzewna i płytki?

Chcąc przeciąć stal, stal nierdzewną czy płytki, wykorzystać do tego możemy różnorodne maszyny. Jeśli chodzi o stal, to wykorzystać mnożna do tego różne narzędzia, jednak najczęściej używa się: piły do metalu, szlifierki kątowej, nożyc do metalu, gilotyny lub piły tarczowej. Do materiałów stalowych, które często są przecinane zaliczamy rury, blachy lub pręty.

Jeśli chodzi o stal nierdzewną to tutaj wykorzystywane są różne metody cięcia metali, nie tylko cięcie  strumieniem wody, ale również cięcie laserem i cięcie plazmą. Wybór odpowiedniej metody zależy od materiału – jego grubości i efektów, jakie chcemy uzyskać.

Cięcie wodą

Narzędziem, które wykorzystuje się do cięcia płytek jest nóż szklarski. Płytkę przełamuje się energicznym ruchem.

Każdy materiał jest inaczej cięty,. A to wszystko ze względu na jego strukturę, twardość i grubość. Jeśli nie wiemy, która z metod cięcia będzie najlepsza, warto jest zapytać fachowca.

Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się cięcie metali i innych materiałów. Warto wybrać tę, która ma najlepsze opinie klientów i nie posiada negatywnych komentarzy.

Bez kategorii